Vsak učenec je enkraten in drugačen od drugih. V želji, da našim učencem zagotovimo optimalne pogoje za učenje, razvoj in osebnostno rast svetovalna služba v šoli opravlja interdisciplinarno strokovno zasnovano delo z učenci, starši in družinami v sodelovanju z učitelji, vodstvom šole in zunanjimi inštitucijami. Na vseh področjih svetovalnega dela delujemo timsko oz. po strokovni presoji v največjo korist vseh deležnikov.
Članice šolske svetovalne službe smo:
V šolski svetovalni službi lahko učenci in starši poiščete informacije, nasvete in pomoč v primerih, ki se nanašajo na naslednja področja:
- vpis šolskih novincev, kot tudi vpis in izpis učencev višjih razredov, vpis in spremljanje vključevanja učencev priseljencev,
- svetovanje in pomoč v zvezi s šolskim delom, učnim uspehom, vedenjskimi in razvojnimi odstopanji (individualni razgovori, po presoji tudi skupinsko delo),
- postopki v zvezi z evidentiranjem in identifikacijo nadarjenih učencev,
- ostopki v zvezi z usmerjanjem otrok s posebnimi potrebami,
- neposredno izvajanje dodatne strokovne pomoči ter individualne in skupinske učne pomoči,
- socialno delo oz. pomoč pri razreševanju socialno ekonomskih stisk,
- šolanje na domu,
- poklicno informiranje in svetovanje,
- nacionalno preverjanje znanja…
Mnogo informacij starši lahko dobite po telefonu, nekatere dileme, vprašanja in težave pa zahtevajo več časa in v tem primeru vas prosim, da se predhodno naročite na pogovor.
Sodelovanja z vami bomo veseli, saj lahko le s skupnimi močmi prispevamo k izboljšavam v šolskem okolju.
VPISI, IZPISI ALI PREŠOLANJA
DELO Z UČENCI Z UČNIMI TEŽAVAMI
Učne težave se pri učencih razprostirajo na kontinuumu od lažjih pa do zelo težkih; takšnih, ki so premostljive in takšnih, ki bodo učenca spremljale celo življenje. V grobem jih delimo na splošne in specifične učne težave. V OŠ imamo oblikovan Kontinuum pomoči za učence z učnimi težavami, ki opredeljuje pet osnovnih stopenj pomoči.
1. stopnja: pomoč učitelja pri pouku, dopolnilnem pouku, v podaljšanem bivanju
2. stopnja: pomoč šolske svetovalne službe
3. stopnja: individualna/skupinska učna pomoč
4. stopnja: mnenje in pomoč zunanje strokovne institucije
5. stopnja: postopek usmerjanja in pridobivanja odločbe o usmeritvi
V kolikor strokovni delavci v šoli opazijo, da učenec potrebuje bolj specifične oblike pomoči, se povežemo s starši in predlagamo pomoč, ki bo učencu pomagala pri premagovanju težav. Svetujemo vam, kako lahko učenca podprete doma in vam pomagamo pri razumevanju njegovih težav. Pri bolj kompleksnih težavah izvedemo tudi diagnostične preizkuse in na podlagi rezultatov načrtujemo pomoč oziroma vas napotimo v zunanjo institucijo. Vodimo postopke usmerjanja in sodelujemo z zunanjimi institucijami, ki otroka obravnavajo.
Delujemo po načelu najvišje skrbi za učenca in omogočamo, da učenci dosegajo cilje v okviru njihovih sposobnosti.
POKLICNA ORIENTACIJA
Izbira poklica oz. srednje šole je pomembna odločitev vsakega devetošolca. Ravno zato je smiselno, da si za to odločitev vzamemo dovolj časa in zberemo čim več informacij, ki nas bodo pripeljale do za nas najboljše odločitve. Pri izbiri je pomembno upoštevati svoje interese, dobro poznati svoje sposobnosti in osebnostne lastnosti ter tudi učne navade, šolske ocene...
Da bi bila odločitev za devetošolce čim lažja, za učence in njihove starše pripravljamo različne aktivnosti, ki jim lahko pri tem pomagajo.
V okviru delavnic, ki jih šolska svetovalna delavka izvede v razredu, učenci spoznavajo svoje lastnosti, ki vplivajo na uspešnost pri opravljanju določenega poklica ter rešujejo vprašalnike, kjer spoznavajo svoje interese in močna področja. Na skupnih urah jih seznanimo tudi z različnimi srednjimi šolami in programi, ki jih ponujajo ter pomagamo tudi pri vpisnem postopku. Učenci in njihovi starši imajo tudi možnost individualnega svetovanja in kadar je odločitev res težka, lahko izvedemo tudi dodatno testiranje.
Veliko koristnih informacij in gradiv boste lahko dobili pri šolski psihologinji Špeli Debeljak (01/280-75-54, psihologinja.osljbe@guest.arnes.si), lahko pa vam pomagajo tudi spodaj navedene spletne strani.
Bodite radovedni, raziskujte in veliko sprašujte!
Na spletni strani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport[https://www.gov.si/teme/vpis-v-srednjo-solo/] boste našli vse uradne dokumente glede vpisa v srednjo šolo (Razpis za vpis, Pravilnik o vpisu v srednje šole, merila za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa, tabela za izračun točk, …)
V mesecu aprilu lahko spremljate tudi stanje prijav po vpisu, v primeru da želite svojo prijavnico prenesti na drugo šolo.
Med dijaki je zelo priljubljena spletna stran Dijaški.net [http://www.dijaski.net/], kjer so zbrane vse informacije od osnovne šole do fakultete, najdete lahko različne obrazce, razložen je vpisni postopek, kriteriji za sprejem,… Na enem mestu so zbrani vsi kontaktnih podatkov vseh srednjih šol v Sloveniji, našteta vsa tekmovanja, šolski koledar… in več.
Na spletni strani Srednje šole [https://srednjesole.aktualno.si/] je seznam vseh srednjih šol in programov, ki jih ponujajo.
Na spletni strani Moja izbira [http://www.mojaizbira.si/]boste dobili skoraj vse informacije o različnih poklicih, izobraževanju in srednjih šolah, ki izvajajo posamezne programe. Podatki so predstavljeni na enostaven in pregleden način.
V pomoč vam je lahko tudi spletna stran Zavoda za zaposlovanje, kjer si lahko pomagate, da bolje spoznate svoje interese, osebnostne lastnosti, zaposlitvene cilje in dejavnike vašega poklicnega odločanja [https://esvetovanje.ess.gov.si/]. Predstavljeni so tudi različni poklici [https://www.ess.gov.si/ncips/opisi-poklicev]; še bolj zanimivo kot branje, pa vam bo verjetno ogled kratkih video posnetkov [https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ_Psqxs4JCddmLxVwO5KjtcLnlSSeeRb] o različnih poklicih.
Srednješolski (predvsem POKLICNI) izobraževalni programi so zelo natančno opisani na spletni strani Centra RS za poklicno izobraževanje (CPI). [https://cpi.si/] Na spletni strani so našteti vsi poklicni programi, najdete lahko tudi kataloge znanj za posamezne predmete ter več informacij o šolski praksi, vajeništvu…
Na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada [https://www.srips-rs.si/stipendije] najdete vse informacije o štipendijah - kdo je upravičen do določene štipendije, kaj moramo storiti, da za določeno štipendijo kandidiramo itn.
Mnogo koristnih informacij najdete tudi v okviru Kariernega placa – Kariernega centra za mlade [https://karierniplac.si/], kjer mladim nudijo tudi možnost individualnega informiranja, svetovanja s področja načrtovanja in vodenja kariere ter pomoč pri odločanju.
Za učence, ki jih zanimajo inženirski, tehnološki ali naravoslovni poklici pa predlagamo spremljanje spletni strani Inženirji bomo [https://www.inzenirji-bomo.si/]!
SVETOVALNO DELO Z UČENCI, DRUŽINAMI IN STARŠI
Kadar naletimo na problem, ki ga ne moremo rešiti sami ali se v okviru svetovanja odgovor na našo dilemo ne izriše tako preprosto, vam lahko ponudimo tudi podrobnejše svetovanje. Težave posameznega družinskega člana so vedno tudi težave njegovih bližnjih in ker vsak posameznik lahko aktivno sodeluje pri iskanju izhoda iz trenutne situacije, v svetovalna srečanja pogosto vključujemo celo družino. Srečanja praviloma potekajo v popoldanskem času.
Družinsko ali partnersko svetovanje za družine učencev, ki obiskujejo našo šolo, izvaja psihologinja Špela Debeljak, kandidatka pred zaključnim izpitom iz družinske sistemske psihoterapije.
KO BOLI…
Dragi učenci, učenke,
vsak se kdaj sreča s stisko in težavo. Včasih jih zaupamo prijateljem, znancem, staršem, povemo v šoli učitelju, svetovalni delavki,… Svetovalne delavke z veseljem prisluhnemo vsakomur, včasih pa si pri kakšni stiski ali dilemi lahko pomagate tudi sami. V ta namen vam priporočamo naslednje spletne strani ali telefone:
- Spletna stran To sem jaz - www.tosemjaz.net, je namenjena prav vam, mladim. Tu najdete mnogo koristnih nasvetov za premagovanje preprostih vsakodnevnih ali tistih malo večjih izzivov.
- Tom telefon: 116 111, deluje vsak dan od 12. do 20. ure. Kadarkoli lahko napišeš tudi e-pošto na tom@zpms.si ali pošlješ sporočilo v njihovo spletno klepetalnico https://www.e-tom.si/stopi-v-stik/.
- Klic v duševni stiski (Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana): 01 520 99 00. Svetovalci so še posebej usposobljeni za pogovor z ljudmi, ki razmišljajo o samomoru, sprejemajo pa klice ne glede na vzrok stiske (za starejše mlade). Na to številko lahko pokličeš vsako noč med 19. in 7. uro zjutraj. https://www.psih-klinika.si/koristne-informacije/klic-v-dusevni-stiski/
- Telefon Samarijan: 116 123, deluje 24 ur na dan in vsak dan. Telefonska pomoč je namenjena za mlade ali starejše v različnih stiskah. http://www.telefon-samarijan.si/
-V primeru doživljanja stisk zaradi spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete, se obrneš na društvo Legebitra in na 01 430 51 44, vsak delovnik med 10.00 in 16.00, lahko tudi pišeš na svetovalnica@legebitra.si. https://legebitra.si/
- Izberi sam, Združenje DrogArt: 041 730 800 ali 01 439 72 70. Pomoč in podpora vsem mladim, ki se znajdejo v stiski, ker nekdo v družini čezmerno uporablja alkohol. Izbereš lahko svetovanje preko telefona ali spleta. Dosegljivi so vsak delovnik med 9.00 in 16.00. https://www.izberisam.org/alkopedija/izberi-sam-svetovalnica/
- V okviru javnega zavoda Mladi zmaji - https://mladizmaji.si/ se lahko udeležiteprogramov, ki mladim in odraščajočim omogočajo kakovostno preživljanje prostega časa. Cilj zavoda je zagotoviti možnosti razvoja in podpore na poti do njihove samostojnosti. V okviru Mladih zmajev pa deluje tudi psihosocialna pomoč -https://mladizmaji.si/potrebujes-pogovor/ Svetovalki sta dosegljivi preko telefona ali e- maila. (Maja Majcen - maja.majcen@mladizmaji.si, 041 662 132; Maruška Kobe - maruska.kobe@mladizmaji.si, 051 231 494)
- UNICEF Slovenija: 031 510 200 je “telefonska Varna točka«, ki deluje vsak dan od 9.00 do 17.00. Sogovornica ti bo pomagala pri iskanju nadaljnjih korakih proti rešitvi. Več informacij o Varnih točkah pa lahko najdeš na https://www.varnetocke.si/kdaj-jih-poiscemo.
- Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana - https://www.scoms-lj.si/združuje strokovnjake iz različnih področij. Njegovo osnovno poslanstvo je skrb za duševno zdravje otrok in mladostnikov. 01 583 75 00